Mahkemeye geldi tutuklandı

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliye konferans salonunda yapıldı. Akşehir Cezaevinde bulunan tutuklu eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme heyeti bugünkü duruşmada dinlenmeyen müşteki ve tanıkları dinledi. Isparta’da yurt işletmeciliği yaptığını belirten Şükran Kaya, SDÜ’de stant açmak için kendisinden para istendiğini belirterek, Biz de verdik. Ama mağdur edildik. Şikayetçiyim dedi. O dönemde yurt müdürlüğü yaptığını kaydeden Dudu Eryılmaz da, Dönemin SDÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Zümriye Irlayıcı’nın kendilerine hesap numarası vererek, organizasyonlarda stant açmak için parayı bu hesaba yatırmaları istediğini çünkü o parayı yatırmadıkları takdirde stant açamadıklarını belirterek, Parayı yatırmaya mecburduk ifadelerini kullandı.

O platformun asıl kurucusu Demirhan’dır

Isparta’da bir internet haber sitesinin sahibi olan Mehmet Güngör de tanık olarak dinlendi. Güngör, davanın tutuklu sanığı Hasan İbicioğlu’nun rektör seçilmesinde rol oynayan Bilimsel Düşünce Topluluğu Platformu’nun asıl kurucusunu davada tutuklu sanığı örgütün Isparta bölge imam olduğu iddia edilen Osman Demirhan’ın olduğunu, bu kurulun Fetullah Gülen cemaatinin beyni olduğunu, platformun kuruluşu amacının İbicioğlu’nu rektör seçtirmek olduğunu söyledi. Bunları göreve geldikten sonra kadrolaşma ve Gülen cemaatine nasıl para aktarırız hesabına girdiklerini söyleyen Güngör, 2008’den beri SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne alınan personellerden himmet parası toplandığını da iddia etti.

Burada yargılananlar satrançtaki piyonlar

İbicioğlu döneminde, Gülen cemaatinin, Genel Sekreter olan Aziz Bayrak’ın tasfiye edilmesi ve kendi adamlarını genel sekreterlik görevine getirmekle meşgul olduklarını ifade eden Güngör, Bunun için öncelikle Bayrak’ın şube müdürlerini görevden uzaklaştırdılar. Aziz Bayrak cemaatin üniversitede yayılmasına izin vermeyince görevden alındı. Etrafındakiler de dağıtıldı dedi. Burada yargılananların satranç oyunundaki piyonlar olduğunu burada yargılanması gereken kimselerin dışarıda bulundukların iddia eden Güngör, İbicioğlu döneminde öğretim elamanı alım komisyonlarında FETÖ’cü olmayan öğretim elemanı sınav yapamazdı ifadesinde bulundu.

Mahkemeye geldi tutuklandı

Mahkeme heyeti daha sonra Bylock kullandıkları gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılan davanın tutuksuz sanıkları Menderes Coşkun ve Yusuf Demir’e ByLock kullanıp kullanmadıklarını sordu. Menderes Coşkun, söz konusu telefonunu kendisine değil oğluna ait olduğunu, bu telefonu oğlunun Mekke’den aldığını ileri sürerek, Cihaz benim değil. Kullanılan programı bilmiyorum dedi. Yusuf Demir ise böyle bir program kullanmadığını belirterek ilk defa bu gelişmeyi mahkemede duyduğunu söyledi. Sanıklar, haklarındaki yakalama emrinin kaldırılmasını talep etti. Savcılık makamı, Menderes Coşkun hakkındaki yakalama kararının şimdilik kaldırılmasına Yusuf Demir’in ise tutuklanmasını istedi. Mahkeme heyeti de, Coşkun hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına sanık Yusuf Demir’in ise tutuklanmasına karar verdi. Böylece davada tutuklu sanık sayısı 49’a yükseldi.

Gizli tanığın ifadeleri okundu

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise davanın ‘Dağhan’ kod adlı gizli tanığının ifadelerine yer verildi. Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı tarafından okunan ifadede gizli tanık; 2006’da bir arkadaşının aracılığıyla dini hassasiyetlerini gözeterek örgütün toplantılarına katıldığını söyledi. Toplantıya daha sonra hoca diye hitap edilen Osman Demirhan’ın geldiğini Demirhan’ın toplantıya gelenlere işlerini ve neler yaptıklarını sorduğunu belirten gizli tanık, Demirhan’ın örgüt elebaşısı Fetullah Gülen’in Zaman gazetesine daha fazla ağırlık verilmesini söylediğini anlattığını katılanlardan himmet işinin ve miktarının arttırılmasını istediğini söyledi. Demirhan’ın verilecek himmetlerin dini yardımlardan öte dünyadaki diğer ihtiyaç sahiplerine gideceğini anlattığını kaydeden gizli tanık, “Osman Demirhan, himmet paralarıyla yetişecek çocukların sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok önemli yerlere geleceğini, o dönemki siyaset, banka gibi yerlerdeki kişilerin kendi gruplarından olduğunu ve olmaya devam ettiğini, bu şekilde himmetlerin artarak devam etmesi gerektiğini, 10 sene kadar sonra buralarda bulunanların, kendilerinin okullarındaki kişilerden oluşacağını anlattı” ifadesinde bulundu. Demirhan’ın toplantıya yeni gelenlere örgütün yurt dışına düzenlediği gezilere katılması gerektiğini söylediğini anlatan gizli tanık, Osman Demirhan’ın, Isparta’daki iş adamlarından oluşan çeşitli kuruluşlarda, siyasi kurumlarda ve başka kurumlarda da kendilerinden olan kişiler bulunduğundan bu kişilerle sürekli irtibat halinde olunması gerektiğini anlattığını söyledi. Gizli tanık “Osman Hoca kendilerine bir müjde vereceğini söyledi. Fetullah Gülen tarafından ödüllendirildiklerini söyledi ve cebinden bir kağıt çıkardı. Fetullah Gülen’in Isparta’nın çalışmalarından dolayı başta Osman Hoca olmak üzere bütün mütevelli heyetindeki kişilere teşekkürlerini yazdığını okudu dedi. Isparta’nın Kazakistan’dan sorumlu şehir olduğunu o toplantılarda öğrendiğini belirten gizli tanık, toplantıların birinde de Kazakistan için toplantıya katılanlardan 20 bin dolar istendiğini de ifade etti.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma yarına ertelendi.

Bir önceki yazımız olan Anayasa değişikliği SDÜ’de tartışıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir