Kuduz hastalığı 150’den fazla ülkede halen görülüyor

Dr. Gülruhsar Yılmaz, kuduz hastalığının halen 150’den fazla ülkede görüldüğüne dikkat çekti.

Köpekler Aşılanmalı

Kuduz hastalığının her yıl özellikle Asya ve Afrika’da olmak üzere çok sayıda ölüme neden olduğunu hatırlatan Yılmaz, İnsanda kuduza bağlı ölümlerde en önemli buluş kaynağı yüzde 99 oranında sokak köpekleri olarak bildirilmiştir. Köpeklerin uygun şekilde aşılanması ve köpek ısırıklarının önlenmesi ile kuduz riskli temas sayısını çok aza indirmek ve kuduz eliminasyonu mümkündür dedi.

Aşı İle Önlenebilir

Hastalık açısından en önemli noktanın aşı ile önlenebilir bir hastalık olmasına dikkat çeken Yılmaz,ş bilgileri verdi: Kuduz riskli temas olarak adlandırılan uygun şekilde aşılanmamış köpek/kedi tarafından ısırılma ya da tırmalanma ya da vahşi hayvan saldırısı sonrası ilk yapılacak işlem yara bölgesinin su ve sabunla yıkanması hemen sonrasında da hastalık gelişimini önlemek için aşı ve gereken durumlarda immunglobulin (anti-serum) programına alınmak üzere en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması şeklindedir. Dünya Sağlık Örgütü ve ilgili diğer kurumların hedefi 2030 yılında insanlarda kuduza bağlı ölümü “0” düzeyine getirmek şeklinde açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Isparta Barosu’ndan referandum tepkisi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir