İstanbul'un su sorununu çözen isim: Mimar Sinan

Tarihte Yürüyen Adam bu hafta izleyicileri, İstanbul’un en eski semtlerinden Fatih Çarşamba’ya götürdü. 

Her Pazar İstanbul’un bilinmeyen tarihi yapılarını ve hikâyelerini anlatan Ahmet Anapalı bu hafta; yedi tepeli şehrin beşinci tepesi olarak kabul edilen Çarşamba semtini izleyiciye tanıttı. Anapalı, Roma Döneminde İstanbulluların yaşadığı en büyük sorunun su problemi olduğunu belirtti. Roma Döneminden bu güne kadar kalmayı başaran Aspar Sarnıcı’nın yapılma amacına değinen Ahmet Anapalı, İstanbul’un su sorununu çözen kişinin Mimar Sinan olduğunu dile getirdi.

Mimar Sinan’ın pratik zekâsı sayesinde su probleminin son bulduğunu anlatan Ahmet Anapalı, Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan’ın, Edirne’den 40 anıtsal çeşme getirdiğini söyledi.  Ayrıca Ahmet Anapalı ‘’Mimar Sinan, Silivri’nin sularını şehir suyuna kattı. Bu sayede İstanbul’un su sorununu çözüldü’’ dedi. 98 yıllık ömrüne sayısız camii, medrese, köprü, çeşme gibi ünü dünyaya yayılan eserler sığdıran Mimar Sinan’ın, İstanbul’un mimarisine katkılarını vurgulayan Anapalı, ‘’İstanbullular, Mimar Sinan’a bir Fatiha borçlu’’ dedi.  Mimar Sinan’ın bu hizmetine kadar İstanbul’daki birçok evin altında sarnıç olduğunu belirten Anapalı, Sinan’ın Roma döneminden kalma sorunu 200 yıl hiç dile gelemeyecek şekilde çözmesinin öneminin altını çizdi. 

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her pazar 19:00’da Ülke TV’de…

Bir önceki yazımız olan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni bölümü ne zaman? başlıklı makalemizde atv, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir