Isparta Barosu’ndan referandum tepkisi

Isparta Adliyesi önünde yapılan Baro Başkanlığının açıklamasına bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, referandumun uluslararası hukuka ve Irak Anayasası’na aykırı olduğunu belirterek, hiçbir hukuki dayanağı olmadığını söyledi. Gökmenoğlu, Komşumuz Irak’ın toprak bütünlüğünü parçalamayı hedefleyen ve etnik kökene dayandırılmak istenen yeni yapının, başta Kerkük’te olmak üzere, içinden çıkılmaz etnik ve mezhepsel çatışmalara sebebiyet vereceği açıktır. Devletimizin, hükümetlere göre değişmeyen temel politikası, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasıdır dedi.

Referandumun, bölgedeki istikrarsızlığı, otorite boşluğunu ve kaosu daha fazla körükleyeceğine işaret eden Gökmenoğlu, Türkiye’nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumların Devletimiz tarafından benimsenmeyeceği yetkili makamlar tarafından açıklanmıştır. Bu aşamada bizde Devletimizin emrinde ve yanındayız. Bu çerçevede, referandumun yapılmasının, bölgemizde istikrarı daha da bozacağına, büyük uyuşmazlıklara, hatta silahlı çatışmalara zemin hazırlayacağına dair düşüncelerimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından,Muharrem ayı dolayısıyla Isparta Barosu tarafından Adliye personeline aşure ikram edildi.

Bir önceki yazımız olan 1 buçuk aylıkken rahatsızlanan Mustafa Seyfi bebeğe çare bulunamıyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir