Isparta 70 Yaşındaki Dedeye Torununa Cinsel Tacizden 14 Yıl Hapis

70 yaşındaki dedeye torununa cinsel tacizden 14 yıl hapis

ISPARTA’nın Yalvaç İlçesi’nde çocuk yaşta velayeti kendisine verilen torunu 21 yaşındaki A.D.İ.’ye 8 yaşından 16 yaşına kadar cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan emekli öğretmen 70 yaşındaki Mustafa Özbey İ., 14 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

Yalvaç’ta 2000 yılında babası cezaevine giren, annesi de başka biriyle evlenen kız çocuğu A.D.İ.’nin velayeti 4 yaşındayken dedesi Mustafa Özbey İ.’ye verildi. Dedesi ve babaannesiyle kalan A.D.İ., 8 yaşındayken iddiaya göre dedesinin cinsel tacizine maruz kalmaya başladı. A.D.İ.’nin lise eğitimi için yatılı okulda kalmaya başladığı 2012 yılında, 8 yıl süren tacizler de sona erdi. 2014 yılında kızın yaşadığı cinsel taciz olaylarını anlattığı İstanbul’da oturan amcası durumu cezaevindeki babaya aktardı. Baba Hakan İ. de cezaevinden öz babası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili 2014 yılı eylül ayında hazırlanan iddianame sonrası tutuksuz yargılanmaya başlayan dede Mustafa Özbey İ. hakkında Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ancak Yargıtay 14’üncü Dairesi, suç tarihindeki yasanın değişmesi nedeniyle sanığın lehine olan hükümlerden yararlanmak isteyip istemediğini sorulmadığı gerekçesiyle kararı bozarak yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

MAĞDUR İLK KEZ DURUŞMAYA KATILDI

Yargıtay’dan dönen karar üzerine Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava yeniden görüldü. Duruşmaya sanık Mustafa Özbey İ. avukatı İzzet Dirik ile katılırken, bugüne kadar hiçbir duruşmada yer almayan mağdur A.D.İ., avukatı ve sanığın eşi de duruşmada hazır bulundu. Mağdurun babası Hakan İ. ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi-SEGBİS vasıtası ile tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi’nden duruşmaya katıldı.

‘8 YAŞINDAN BERİ TACİZ EDİYORDU’

Mağdur A.D.İ. babasının 4 yaşındayken cezaevine girdiğini, o yaştan itibaren dedesi ve babaannesinin yanında kaldığını anlattı. Sürekli alkol alan dedesinin 8 yaşından itibaren kendisine cinsel tacizde bulunduğunu aktaran A.D.İ., babaannesi evde bulunmadığı zamanlarda dedesinin odasına girmeye çalıştığını ve tacizlerin 16 yaşına kadar devam ettiğini kaydetti.

CİNSEL İÇERİKLİ KASET İZLETMİŞ

Sanığın eşi B.A.İ., Mustafa Özbey İ.’nin sürekli alkol aldığını ve dengesiz hareketleri olduğunu belirterek, Bir gün elinde cinsel içerikli bir kasetle gelerek beraber izlemeyi teklif etti. Kabul etmedim ancak torunumdan öğrendiğime göre ona izletmiş. Bunu duyunca kendisine bağırıp, çağırdım, suçlamayı reddetti. Bir defasında da torunumun bakire olup olmadığını anlamak için Akşehir’e doktora götüreceğini söyledi. Kendisine mani oldum dedi.

‘CEZASINI ÇEKSİN’

Baba Hakan İ. duruşmadaki ifadesinde, Babamın kızıma yönelik taciz olayını öğrendim ve hemen şikayetçi oldum. Sanığın tutuklanmasını istiyorum, cezasını çeksin diye konuştu.

‘BERTIMI İSTERİM’

Sanık Mustafa Özbey İ. ise üzerine atılı suçu işlemediğini kaydederek, Torunum lise çağına geldikten ve ilçe merkezinde bir devlet yurdunda kalmaya başladıktan sonra çok değişti. Okul idaresinden çok şikayet alıyordum. İstanbul’da yaşayan annesinin yanına gidebilmek için böyle bir yalan uydurdu. Suçsuzum beraatımı isterim dedi.

DURUŞMA SONRASI TUTUKLANDI

Mahkeme heyeti yeniden yapılan yargılama sonunda sanık Mustafa Özbey İ.’ye altsoyuna karşı cinsel istismar suçu işlediğine kanaat getirerek toplamda 17 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Heyet, iyi hal indirimi yaptığı sanığın temyiz yolu açık olmak üzere 14 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Duruşmanın ardından sanık Mustafa Özbey İ., salon dışında bekleyen polis tarafından gözaltına alındı. Sanık işlemlerinin ardından Yalvaç B Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Bir önceki yazımız olan Eğirdir’e sakin şehir sertifikası başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir