Gülde Yeni Rota Amerika ve Afrika Kıtaları – Isparta

MURAT YOLCU – Isparta’nın en büyük gül üreticileri kooperatifi olan Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) 2017’de Afrika ve Amerika kıtalarındaki ülkelere gül ürünü satışı yapacak.

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, muhabirine yaptığı açıklamada, Isparta’nın dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşıladığını, GÜLBİRLİK’in de Isparta’da gül üreticilerinin bir araya geldiği en büyük kooperatif olduğunu söyledi.

Birliğin özellikle nisan ve mayıs aylarında gerçekleşen gül hasadı döneminde gülün yağının çıkartılmasına ilişkin faaliyetler yürüttüğünü ifade eden Çelik, gülden çeşitli kozmetik ürünleri de geliştirdiklerini söyledi. Söz konusu ürünlerin pazarlanması için birlik çatısı altında Rosense markasını oluşturduklarını dile getiren Çelik, 12 yılda markanın pazar alanlarını genişlettiklerini kaydetti.

Rosense’nin kurulduğu günden bu yana kurumsallaştığını ve önemli bir marka haline geldiklerini belirten Çelik, hem yurt içi hem de yurt dışında beklentilerin üzerinde bir ivme ile yollarına devam ettiklerini anlattı.

Hedeflerin üzerine büyüme gerçekleştirildi

2005 yılında bu yana yaptıkları çalışmalarda yurt içindeki pazarlama ağını hemen hemen tamamladıklarını, dolayısıyla pazarlama ağı konusunda bir eksiklerinin kalmadığını vurgulayan Çelik, 2005 yılından bu yana kendimize bir sonraki yıl için koyduğumuz hedefleri hem yakaladık hem de üzerine çıkmayı başardık. 2016 yılı için kendimize yurt içi pazarlarda yüzde 20’lik bir büyüme hedefi koymuştuk. 2016 yılı sonu itibarıyla yüzde 20’lik büyümenin üzerine çıktık. dedi.

İhracattaki büyüme oranının çok daha fazla olduğuna değinen Çelik, Biz başta Avrupa olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine önemli ihracatlar yapıyoruz. Bu ihracatta 2015 ile 2016 yıllarını kıyasladığımızda, yüzde 120’lik bir hedef gerçekleşmesi oldu. Bu, bize gelecek açısından ümit veren sonuç. Bu rakamlar düşünüldüğünde 2017 yılı için hem yurt içi hem de yurt dışında kendimize bazı hedefler koyacağız, kendimize bir yol haritası çizeceğiz. diye konuştu.

2023 hedeflerine bir tuğla da GÜLBİRLİK’ten

Türkiye’nin 2023 hedeflerine bir tuğla da kendilerinin koymak istediklerini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

Pazarlama çalışmalarına paralel olarak kendimize seçtiğimi bazı ülkeler ve bölgeler var. Bu hedefler doğrultusunda hedeflerimizi sürdüreceğiz. Avrupa’da ulaşamadığımız ve satışların düşük olduğu birkaç ülke başta olmak üzere Afrika ve Amerika kıtalarında çalışmalarımızı sürdürdüğümüz birkaç ülke var. Bu ülkelerle ilişkilerimiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017 yılı içerisinde Amerika ve Afrika’daki ülkelere ihracatımız başlayacak. Süreç içerisinde beklediğimiz ivme ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu anda 12 ülkeye ihracat yapıyoruz, biz bu rakamı yaklaşık 20 ülkeye çıkarmayı planlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Isparta 21 Torunlu Cinsel Istismar Sanığına 30 Yıl Hapis başlıklı makalemizde 21, 30 ve Cinsel hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir