Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, kitap fuarında okuyucularıyla buluştu

’Haliç’te Yaşayan Simonlar’, ’Dün Devlet Bugün Cemaat’ kitapları yayınlanan ve sonrasında yargılanarak hapis cezasına çarptırılan ,ardından da Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararıyla tahliye edilen Hanefi Avcı, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ve yurtdışına kaçan örgüt üyelerinin iadelerine ilişkin soruyu yanıtladı. FETÖ üyelerinin iadesiyle ilgili pek çok sorun olduğunu belirten Avcı, “Olayın yurtdışı boyutu olduğu zaman farklı aktörler devreye giriyor. Ayrıca böyle ağır bir olayın akabinde yaşanan bazı şeyler dışarıdan bakıldığında yanlış anlaşılmaya müsait şeyler oluşuyor. Darbe sonrası yakalanan, tutuklanan insanların görüntüleri maalesef dış dünyada, iade fonu sorunu oluşturur. Dış dünya Türkiye’ye geldikleri zaman yapılacak işlemler konusunda emin olmak ister. Maalesef olumsuz görüntüler, fotoğraflar yayınlandı. Bu, tüm iadeler için ciddi sorunlara sebep oluyor. Tabi, böyle büyük bir olay sonrası istenilen şekilde gelişmiyor. Bazı görevlilerin bazı insanların hataları yanlışa yansıyor. O nedenle iade fonu bunu hor görüyor” dedi.

“Darbe girişimi bizi 4-5 yıl daha etkileyecektir”
Maalesef Türkiye bu konularda sorun yaşadığına vurgu yapan Avcı, “Yıllardan beri güvenlik sorunu yaşıyoruz. Halen davam ediyor gelecekte de devam edecek. Bu konuda bizim ciddi zafiyetimiz var. Devletin yeniden bu konuları gözden geçirip, yeni bir strateji geliştirmesi lazım. Güvenlik sorunu var. Göz göre göre geldi bu olay. Bunun benzerlerini yaşamama noktasında ciddi bir sorgulama ve eleştiri düzeyinden geçilmesi gerekiyor. Böyle devasa bir olay çok kısa sürede geçmez. Bazen yaşananlar şok dalgası haline geliyor. Hiç beklemediğiniz, ummadığınız bir olayla karşılaştığınız zaman daha çabuk kendinize geliyorsunuz. O yüzden 15 Temmuz insanlara bir tokat atma gibi. Yani ‘görün ne oluyor bakın kendinize gelin’ manasında. Bu açıdan insanlarımız bu şokla daha çabuk toparlanır ama yine de çok kısa süre değildir. En azından 4-5 yıllık bir süre bizi etkileyecek konulardan birisi” açıklamasında bulundu.

Yeni kitabı Mart ayı sonunda yayına giriyor
Avcı, yeni bir kitap hazırlığı olup olmadığı yönündeki soruya da “15 Temmuza gelinen süreçten başlayarak bugün devam eden, 15 Temmuzu yaşayan Türkiye’nin güvenlik sorunları, terör sorunları ile ilgili bir kitap çalışmam var. Bu ayın sonunda yayınlanacak. Henüz adını koymadım” yanıtını verdi. Yakın vadede FETÖ’nün bir operasyon içine gireceğini beklemediğini kaydeden Avcı, “Bunun şartları imkanları yok. Ben bu gruptan kaynaklanan yakın vadede tehlike beklemiyorum” görüşünü iletti

İnsanımız artık güncel konulara ilgi duyuyor
Isparta gibi küçük nüfuslu bir ilde yani açılmasına rağmen oldukça güzel ve kalabalık bir fuar düzenlendiğini de kaydeden Avcı, “İnsanlarımızın bu denli okuması kitaba ilgi göstermesi çok güzel. Herhalde üçüncü defa geldiğimizde buraya sığmayız diye düşünüyorum. Şu anda ilgi gayet güzel. İnsanımız okuma konusunda epeyce geç kaldı ancak son yılların verdiği dinamizmle herkes de birer okuma heyecanı var. Türkiye’de güncel, siyasi konularda insanımız alaka duyuyor, sorguluyor. Olayları okumaya başladılar. İlk kitabımızı az sayıda getirdik. Ama yarım saatte bitti. Demek daha fazla getirmek gerekiyormuş. Ispartalıların ilgisi diğer illere göre bir gömlek daha üstün diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Başbakan Yıldırım: "CHP bu değişikliğe neden hayır dediğini bilmiyor" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir