Eğirdir’de üretilen 6.5 milyon fidan toprakla buluşacak

5 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirildi

Yaz aylarında orman yangınları nedeniyle zarar gören alanların bir an evvel ağaçlandırılması amacıyla fidan yetiştirilmesi amacıyla oluşturulan Eğirdir fidanlığında 2017 yılı içinde şimdiye kadar 6.5 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirildi. Türkiye’nin önemli fidan merkezlerinden biri olan ve dünyada ilk kez ardıç tohumunun çimlendirildiği orman fidanlığında ardıç ve sedir başta olmak üzere 30 türde ağaç fidanı yetiştiriliyor

Sevkiyat başlıyor

Isparta Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi, fidanlıkta yılda ortalama 10 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, üretilen fidanların ağaçlandırma sahalarında kullanıldığını söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarının da ihtiyacının fidanlıktan karşılandığını ileten Tüfekçi, Ülkemiz genelinde çıkan orman yangınları nedeniyle zarar gören alanların bir an önce ağaçlandırılmasına yönelik fidanlığımızda çalışma yürütülüyor. İlk sonbahar yağmurları ile dikim mevsimi başlar başlamaz yoğun bir fidan üretim ve sevkiyat periyoduna girilecek. Bu kapsamda çalışmaları da yerinde değerlendirdik dedi.

Bölgelerin de ihtiyacını karşılıyor

Dikim sezonunda Eğirdir Fidanlığından Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte Antalya, Konya, Eskişehir, Kütahya, Denizli gibi komşu bölge müdürlüklerine de fidan sevkiyat desteği yapıldığını kaydeden Tüfekçi, bu sayede geniş bir coğrafyanın fidan ihtiyacına yanıt verdiklerini aktardı.

30 Ağaç Türünde Fidan Üretimi

Tüfekçi, orman varlığını artırılması hedefi doğrultusunda fidanlıkta ahlat, alıç, andız, ardıç, badem, biberiye, ceviz, akçaağaç, dişbudak, dut, erik, fıstık çamı, sedir, göknar, hünnap, ıhlamur, iğde, karaçam, katır tırnağı, kestane, kızılcık, lavanta, mahlep, mazı, meşe, servi, yalancı akasya, yabani elma, yabani erik, zerdali türlerinden oluşan 6 buçuk milyon adet fidan üretildiğini aktardı. Tüfekçi, fidanların 2017 yılı sonbaharı ve 2018 yılı ilkbaharında toprakla buluşturulacağını iletti.

Bir önceki yazımız olan Kuduz hastalığı 150’den fazla ülkede halen görülüyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir